پارچه هازان چیست؟

شاید در یکسال گذشته اسم پارچه هازان به گوشتان زیاد خورده باشد. مخصوصا اگر به دنبال خرید پرده های چاپی که اخیراَ بسیار پرطرفدار و مد شده اند بوده باشید. حتما برای شما هم این سوال پیش آمده است که پارچه ی هازان چیست؟ و چه مشخصاتی دارد؟ آیا برای پرده اتاق خواب یا پذیرایی مناسب است؟ آیا بعد از شستشو کیفیت اولیه خود را حفظ خواهد کرد؟ و چندین سوال دیگر. بدین منظور برآن شدیم تا توضیحات جامع و کاملی را در مورد این پارچه خدمت شما ارائه دهیم.

کیفیت پارچه هازان

پارچه هازان یک پارچه با استحکام بالا متشکل از الیافی ضخیم تر از الیاف پارچه های ملحفه ای می باشد. این امروز موجب شده است این پارچه از استحکام بالایی برخوردار باشد. نسبت به پارچه های ملحفه ای، تور و حریر سنگین تر بوده و نور از آن عبور نمی کند. و وقتیکه یک پرده از این پارچه تولید می شود پس از نصب، پرده صاف و با فرم مناسبی در محل خود قرار می گیرد. به همین دلیل بعد از نصب پرده ای از جنس هازان نیازی به سرب پرده نخواهید داشت.

برای تولید این نوع پارچه معمولا بیش از 50 تا 70 درصد از الیاف نخ و پنبه ای استفاده می شود و باقی آن از الیاف مصنوعی بکار برده می شود چرا که چاپ روی پارچه های 100 درصد نخی به خوبی اعمال نخواهد شد و تولیدکنندگان پارچه همواره در تولید پارچه هایی که قرار است روی آنها چاپ شود درصدی از الیاف مصنوعی نیز استفاده می کنند. دلیل دیگر این است که پارچه های کاملا نخی بعد از شستشو معمولا از بٌعد ارتفاع یا قد تا 10 درصد آب رفت دارند و چون ارتفاع پرده ها در منزل دقیق اندازه گیری می شوند این آب رفت موجب ایجاد نارضایتی از ظاهر پرده خواهد شد. دلیل سوم برای استفاده از الیاف مصنوعی ایجاد براقیت و زیبایی بعد از چاپ برروی پارچه می باشد که موجب زیبایی دوچندان پرده خواهد شد. با توجه به این موارد این مقدار درصد الیاف مصنوعی بکار رفته در بافت پارچه کاملا منطقی و مفید خواهد بود.


قیمت پارچه هازان

پارچه کتان هازان علی رقم کیفیت بالایی که دارد از قیمت نسبتا مناسبی نیز برخوردار می باشد. بطوریکه در مقایسه با سایر پارچه های مورد استفاده در صنعت پرده بسیار پارچه ارزان قیمتی محسوب می شود. که همین امر باعث شده است در سال های اخیر مورد استقبال بسیاری از طرفداران پرده های چاپی قرار بگیرد.